Çevre

Avrupa’nın İlk Uzak Su Altı Laboratuvarı

Toulon kıyılarının 2.450 metre derinliğinde, karadan uzaktan kontrol edilen bir su altı laboratuvarı bulunuyor.

Çok disiplinli çevre araştırmaları için kullanılan Laboratoire Sous-marin Provence Méditerranée (LSPM), verileri alan üç bağlantı kutusu aracılığıyla çalışır.

Sualtı laboratuvarı, kutuları karasal bir güç sistemiyle eşleştirmek için 42 kilometrelik bir elektro-optik kablo kullanıyor.

Bağlantı kutularından biri denizcilik bilimi için kullanılır. Oksijeni, deniz akıntılarını, su sıcaklığını ve pH seviyelerini ölçer.

Diğer iki bağlantı kutusu, denizdeki ve gökyüzündeki nötrinoların yönünün ve enerjisinin saptanmasına izin vermek için Kilometre Küp Nötrino Teleskopu (KM3NeT) tarafından barındırılan ORCA nötrino dedektörünü kullanır.

ORCA dedektörü, okyanus tabanında yer alacak 31 dedektör ile 2.070 kürenin bir karışımıdır.

Kara Altyapısı, Centre de Physique des Particules de Marseille’de bir uzaktan kumanda odasının yanı sıra resepsiyon, showroom ve multimedya kurulumlarını içerir.

La Seyne-sur-Mer’de bulunan ana kontrol odası, veri toplama, diğer kontrol odaları ve depolama merkezlerine bağlantı işlemleri ve deneyleri gerçek zamanlı olarak izlemek için kullanılıyor.

Çeviri Haber Kaynagi: https://www.labdesignnews.com/content/europes-first-underwater-laboratory

Orhan ÇAKAN

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Kalite Yönetimi Yüksek Lisans ve Medipol Üniversitesi Biyokimya Yüksek Lisans Mezunu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager ve Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalıştı. Şu an JLU Giessen Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.