H1N1 Virüsünü 5 Dakikada Tespit Edebilen Taşınabilir Bir Cihaz Geliştirildi

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde (IBG) araştırmalarını sürdüren bilim insanları, halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 adlı virüsü 5 dakika gibi kısa sürede tespit edebilen taşınabilir bir cihaz geliştirdi.

2009 yılında küresel çapta bir salgına yol açan H1N1 virüsü üzerine çalışmalar yaklaşık 1,5 yıl önce başlatıldı. Bu çalışmalar sonucunda kamera, LED ışık kaynağı ve temiz oda proseslerini içeren bir biyoçip sistemi tasarlandı. Geliştirilen bu cihaz ile yapılan çalışmalar ve denemeler sonucunda başarıya ulaşan bilim insanları H1N1 virüsünü 5 dakika gibi kısa bir sürede tespit etmeyi başardılar. Cihaz ayrıca 70 gram ağırlığı ile de oldukça kullanışlı. Hastadan alınan mukus örnekleri cihaza enjekte edilerek hastanın H1N1 virüsü taşıyıp taşımadığı kısa sürede tespit edilebiliyor.

Araştırmaya TÜBİTAK tarafından “Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı” kapsamında Türkiye’ye dönen Doktor Arif Ergin Çetin liderlik ediyor. Çetin, H1N1 virüsünün havalar soğuduğunda daha çok yayıldığını ve virüsün tahlil sürecinin oldukça uzun olduğunu söylüyor. Geliştirdikleri cihaz ile bu uzun analiz süresini 5 dakikaya düşürdüklerini ve cihazın diğerlerine göre daha ucuz olduğunu ve kullanımının çok kolay olduğunu belirtiyor. Hafif ve taşınabilir olmasının hastahane dışında da kullanılmasına imkan tanıdığını söylüyor.

Çetin, geliştirilen cihazın çalışma prensibini ise şöyle anlattı;

Geliştirilen sistem küçük bir kamera, biyosensör çip ve bir ışık kaynağı içeriyor. Hastalardan alınan mukus örnekleri pipet ile çipin numune haznesine damlatılıyor ve kamera ile alınan görüntüler işleme teknikleri ile işleniyor ve H1N1 virüsü olup olmadığı tespit ediliyor. Sistem yüksek hassasiyette tekrarlanabilir sonuçlar verirken klasik yöntemlere göre hızlı ve ekonomik bir çözüm sunuyor.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/turk-bilim-insanlari-h1n1-virusunu-5-dakikada-tespit-eden-tasinabilir-cihaz-gelistirdi-41431075

Orhan ÇAKAN

1987 Samsun doğumlu. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalıştı. Şu an Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.