Beyinde İlerleyebilen Çin Robot Solucanı İle Tanışın

Shenzhen’deki bilim insanları, beyne girip nöronlara sinyal gönderebileceği için eski bir kara büyü gibi görünen bir makine geliştiriyorlar.

Manyetik olarak kontrol edilen cihaz, ilaç vermek veya bilgisayarlarla doğrudan etkileşim kurmak için kullanılabilir.

Gu olarak bilinen eski bir güney Çin kara büyüsüne göre, bir solucana benzer küçük bir zehirli yaratık bir tencerede yetiştirilebilir ve bir kişinin zihnini kontrol etmek için kullanılabilir. Şimdi Shenzhen’deki bir araştırmacı ekibi, insan vücuduna girebilen, kan damarları boyunca hareket edebilen ve nöronlara bağlanabilen bir robot solucanı yarattı. Çin Bilimler Akademisi Shenzhen İleri Teknoloji Enstitüleri projesinin baş bilim adamı Xu Tiantian, “Bir bakıma Gu’ya benziyor,” dedi. “Ama amacımız biyolojik bir silah geliştirmek değil. Tam tersi,” diye ekledi.

Son yıllarda, dünyadaki bilim laboratuvarları birçok mikro bot (Mikrobotikler minyatür robotik, özellikle karakteristik boyutları 1 mm’den az olan mobil robotlardır. Terim ayrıca mikrometre boyutundaki bileşenleri işleyebilen robotlar için de kullanılabilir.) üretti, ancak çoğunlukla sadece bazı basit görevleri yerine getirebildiler. Ancak, ekip tarafından bu ayın başlarında Gelişmiş Fonksiyonel Malzemeler’de yapılan bir araştırmanın yanında yayınlanan bir dizi video, iRobots olarak adlandırdıkları küçük akıllı robotların bir engelin üzerinden atlayabileceğini, bir tüpün içinden geçebileceğini veya vücut genişliğinin yarısında bir boşlukta sıkışabileceğini gösteriyor. 1mm x 3mm robotik solucanlar, bilgisayar çipleri veya pillerle değil, harici bir manyetik alan jeneratörü ile çalışıyor.

Resim 1: Ekip bir videoda robotların bir dizi manevra yaptığını gösterdi. Fotoğraf: Çalışma notu

Manyetik alanların değiştirilmesi, araştırmacıların makalelerine göre robotun vücudunu birçok farklı şekilde bükmelerini ve tarama, sallanma ve yuvarlanma gibi çok çeşitli hareketlere ulaşmalarını sağlar. Ayrıca vücutlarını üçte birinden daha fazla küçültmek için kızılötesi radyasyon kullanarak boşluklar arasında sıkışabilirler.

Solucanın vücudu da farklı ortamlarda renk değiştirebilir, çünkü şeffaf, sıcaklığa duyarlı bir hidrojelden yapılır ve video, oda sıcaklığında bir fincan suya eklendiğinde neredeyse görünmez olduklarını gösterir. Ayrıca bir neodimyum demir-bor mıknatısından yapılmış bir “kafa” ve özel bir kompozit malzemeden yapılmış bir “kuyruk” a sahiptir. Xu, gelecekte vücuda enjekte edilerek ve hedeflenen bir bölgeye, örneğin bir tümöre bir ilaç paketi göndererek gelecekte doktorlar için özellikle yararlı olacaklarına inanıyor. Bu, ilacın etkisini ihtiyaç duyulan alanlarla sınırlar ve yan etki riskini azaltır ve robot solucanı görevi tamamlandıktan sonra vücuttan çıkabilir. Hastanın işlem sırasında robotları kontrol etmek için gereken manyetik alanı üreten bir MRI tarzı makinede yatması gerekir.

Beynin içine de implante edilebildiği için yüksek hareket kabiliyeti ve dönüştürme yeteneği, hızlı kan akışlarının ve küçük kan damarlarının olduğu bu sert ortamda hayatta kalabileceği anlamına gelir. Şu anda, beyin implantları sadece cerrahi bir prosedürle sokulabilir ve nöronlarla entegrasyon için sınırlı bir kapasiteye sahiptir, bu da sadece birkaç basit görevi yerine getirebilecekleri anlamına gelir.

Ancak Xu, yeni robotların “beyin-bilgisayar arayüzü için bir implant olarak çalışabileceğini”, bu da bir klavyeye ve hatta ekrana ihtiyaç duymadan doğrudan bir bilgisayarla iletişim kurmayı mümkün kılacağını söyledi. Bunun, harici sinyalleri elektrik darbesine dönüştüren ve mevcut teknolojiyi kullanarak mümkün olmayan aktiviteleri uyarmak için beyin hücrelerine bağlanan bir verici taşıyarak işe yarayacağına inanıyor.

Xu ayrıca teknolojiyi bir silaha dönüştürerek kötüye kullanmanın mümkün olabileceğini itiraf etti, ancak bunu etkili hale getirmenin hala bazı önemli engelleri olduğunu söyledi. Örneğin, kontrolörün robot solucanlarını çalıştırmak için uzun etkili bir aralığa sahip güçlü bir elektrik alan jeneratörü inşa etmesi gerekecektir. Mikro botları, implante ettikleri kişinin iş birliği olmadan belirlenen yerlerine göndermek de çok zor olacaktır çünkü vücutta hareket ederken oturmak veya uzanmak ve mükemmel bir şekilde hareket etmek zorundadırlar. Ancak donanımın iyileştirilmesi, bu engellerin üstesinden gelebilir, böylece Xu, teknolojinin bir gün silahlanma olasılığını göz ardı edemezdi, ayrıca ekledi: “Sadece o günün asla gelmeyeceğini umuyoruz.”

 

Hilal Sena TAŞÇI

 

Çeviri kaynak sitesi: https://www.scmp.com/news/china/science/article/3046846/meet-chinese-robot-worm-could-crawl-your-brain

Hilal Sena TAŞÇI

Hilal Sena TAŞÇI

Ben Hilal Sena Taşçı 1996 doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünü %100 ingilizce alarak 2019 yılında bitirdim. Stajlarimı yaz aylarında gıda mikrobiyoloji laboratuvarında ve tıbbi genetik laboratuvarında yaptım. Kendimi geliştirmeye ve bilimi öğrenmeye her zaman açık birisi oldum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.