BiyoteknolojiKlinik

Dang (Şiddetli Eklem ve Adale Ağrıları Veren Ateşli ve Bulaşıcı Hastalık) Virüsünü Püskürtmek İçin Tasarlanmış Sivrisinekler

Bilim insanları, sentetik olarak dang virüsü bulaşmasını engelleyen sivrisinekleri tasarladılar. Biyologlar, dang’i yayan böcekler olan Aedes aegypti (dang humması sivrisineği) sivrisineklerinde dang bastırma için bir insan antikoru geliştirdiler.
Geliştirme işaretleri, sivrisineklerde bilinen dört dang türünü hedefleyen ve tek suşları ele alan önceki tasarımları geliştiren ilk mühendislik yaklaşımıdır.

California San Diego Üniversitesi’nden biyologlar tarafından yönetilen araştırma ekibi, 16 Ocak’ta PLOS Pathogens dergisinde insanlara dang virüsünü yayan Aedes aegypti sivrisineklerindeki başarının ayrıntılarını anlatıyor. UC San Diego Doçent Ömer Akbari’nin laboratuvarındaki araştırmacılar, dang bastırma için geniş spektrumlu bir insan antikoru tanımlamak için Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki meslektaşları ile çalıştı. Geliştirme işaretleri, sivrisineklerde bilinen dört dang türünü hedefleyen ve tek suşları ele alan önceki tasarımları geliştiren ilk mühendislik yaklaşımıdır. Daha sonra “virüs” antikorunu, dang virüsünü yayan dişi A. aegypti sivrisineklerinde sentetik olarak ifade edilmek üzere tasarladılar. Biyolojik Bilimler Bölümünden Akbari ve Tata Genetik ve Toplum Enstitüsü üyesi “Dişi sivrisinek kan aldığında, antikor aktive edildi ve bunun tetikleyici olduğunu ifade etti,” dedi. “Antikor, virüsün replikasyonunu engelleyebilir ve sivrisinek boyunca yayılmasını önleyebilir, bu da daha sonra insanlara bulaşmasını önler. Güçlü bir yaklaşımdır.”  Akbari, tasarlanan sivrisineklerin, antikoru vahşi hastalığı ileten sivrisinek popülasyonları boyunca yayabilen CRISPR / CAS-9 teknolojisine dayanan bir gen sürücüsü gibi bir yayma sistemi ile kolayca eşleştirilebileceğini söyledi. MD, “Şu anda insan bağışıklık sisteminden sivrisineklere bağışıklık kazandırmak için genleri aktarabilmemiz büyüleyici. Bu çalışma, insanın sivrisinek kaynaklı hastalıklarını kesmek için tamamen yeni bir biyoteknoloji olanakları alanı açıyor,” dedi Tenn Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Vanderbilt Aşı Merkezi müdürü. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dang virüsü tropikal ve alt tropikal iklimlerde milyonlarca insanı tehdit ediyor. Şiddetli dang humması birçok Asya ve Latin Amerika ülkesinde çocuklar arasında ciddi hastalık ve ölümlerin önde gelen nedenidir. Pan Amerikan Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde Amerika’da kaydedilen en fazla sayıda dang humması vakasını bildirdi. Tehlikeli bağışıklık sistemi olanları enfekte eden dang kurbanları şiddetli ateş ve döküntüler de dahil olmak üzere grip benzeri semptomlara maruz kalırlar. Ciddi vakalar hayatı tehdit eden kanamayı içerebilir. Şu anda spesifik bir tedavi mevcut değildir ve bu nedenle önleme ve kontrol, virüsün yayılmasını durduran önlemlere bağlıdır. Sivrisinekleri eş zamanlı olarak nötralize etmek için laboratuvarı şu anda test yöntemlerinin ilk aşamalarında olan Akbari, “Bu gelişme, öngörülebilir gelecekte tarlada dang virüsünün kontrol edilmesinde uygulanabilir genetik yaklaşımların olabileceği anlamına geliyor. İnsanların acı ve ölüm oranını sınırlandırabilir” dedi. Dang ve Zika, sarı humma ve chikungunya gibi diğer virüsler paketi gibi…

“Sivrisineklere, gezegendeki en ölümcül katiller olmanın kötü rap’i verildi. Çünkü onlar, sıtma, dang, chikungunya, Zika ve sarı humma gibi hastalıkları küresel olarak 6,5 milyar insanı risk altına sokan taşıyıcılardır. “Dedi Suresh Subramani, UC San Diego’da moleküler biyoloji profesörü ve Tata Genetik ve Toplum Enstitüsü’nün (TIGS) küresel direktörü.

“Yakın zamana kadar dünya bu taşıyıcıyı vurmaya (öldürmeye) odaklandı. Akbari laboratuvarı ve TIGS’de çalışanlar, taşıyıcıyı öldürmeden hastalık bulaşmasını engelleyerek sivrisineğin silahsızlandırılmasını amaçlıyor. Bu makale, bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Sivrisinekleri aşılayarak, dang virüsü ve potansiyel olarak diğer sivrisinek kaynaklı patojenlerin bulaşma yeteneklerinin önlenmesi mümkündür. ”

 

Hilal Sena TAŞÇI

 

Kaynak: Anna Buchman, Stephanie Gamez, Ming Li, Igor Antoshechkin, Hsing-Han Li, Hsin-Wei Wang, Chun-Hong Chen, Melissa J. Klein, Jean-Bernard Duchemin, James E. Crowe, Prasad N. Paradkar, Omar S. Akbari. Broad dengue neutralization in mosquitoes expressing an engineered antibodyPLOS Pathogens, 2020; 16 (1): e1008103 DOI: 10.1371/journal.ppat.1008103

 

 

Hilal Sena TAŞÇI

Ben Hilal Sena Taşçı 1996 doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünü %100 ingilizce alarak 2019 yılında bitirdim. Stajlarimı yaz aylarında gıda mikrobiyoloji laboratuvarında ve tıbbi genetik laboratuvarında yaptım. Kendimi geliştirmeye ve bilimi öğrenmeye her zaman açık birisi oldum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.