Biyomühendis ve Gıda Teknoloğu Gıda İşletmelerinde İstihdam Edilebilecek

6 Aralık 2019 Cuma günü Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de “GIDA VE YEM İŞLETMELERİNDE ÇALIŞTIRILMASI ZORUNLU MESLEK MENSUPLARININ BELİRLENMESİNE DAİR TEBLİĞ” başlığı ile yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre; daha önce gıda işletmelerinde çalışamayan “Biyomühendis ve Gıda Teknoloğu” lisans mezunları artık bu alanlarda çalışabilecek.

Tebliğin yayınlanması ile en az bir personel çalıştırma zorunluluğu bulunan gıda ve yem işletmelerinde çalıştırılması mecburi olan ve lisans eğitimi almış meslek grupları belirlendi. İşletme kapsamı güncellendi ve bununla birlikte istihdam edilecek personel kapsamı genişletildi.

Gıda ve yem işletmelerinde çalışabilen “kimya mühendisi, gıda mühendisi, ziraat mühendisi, kimyager, biyolog, veteriner hekim, su ürünleri mühendisi, diyetisyen, balıkçılık teknolojisi mühendisi” meslek mezunlarına gıda teknoloğu  ve biyomühendis meslekleri de eklendi.

Yayınlanan tebliğe ulaşmak için tıklayınız !…

 

Orhan ÇAKAN

Orhan ÇAKAN

1987 Samsun doğumlu. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalıştı. Şu an Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.