Haberler

Microsoft, Veri Depolamak İçin İlk “DNA Sürücüsünü” Başlattı

Microsoft, dijital bilgileri otomatik olarak DNA’ya kodlayan ve tekrar parçalara dönüştüren ilk cihazın oluşturulmasına katkıda bulundu.

DNA depolaması:  Microsoft, DNA merkezlerinde dosya, film ve belgeleri depolayarak veri merkezlerini değiştirecek, akıllara durgunluk veren bir şekilde bilgileri toplayabilecek fotokopi boyutunda bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Şimdiye kadar, laboratuvarda DNA veri depolama işlemleri el ile gerçekleştirildi. Ancak şimdi, dev yazılım firması ile çalışan Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, elektronik bitleri DNA’ya dönüştüren bir makine ürettiler.

Yaklaşık 10.000 $ değerindeki parçalardan üretilen cihaz, DNA iplikçikleri oluşturmak için cam şişe kimyasalları ve bunları tekrar okumak için Oxford Nanopore cihazından daha küçük bir dizileme makinesi kullanıyor.

Hala sınırlı: 21 Mart’ta Nature Scientific Reports dergisindeki bir yayına göre, ekip beş baytlık veriyi veya tek bir kelimeyle ifade edilecek olursa “merhaba” kelimesini depolayabildi.

Ekip bunun prototip aşaması için bir başarı olduğunu düşündüğü halde, ticari olarak faydalı bir DNA depolama sisteminin verileri milyonlarca kat daha hızlı depolaması gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: https://www.technologyreview.com/the-download/613158/microsoft-just-booted-up-the-first-dna-drive-for-storing-data/

 

Orhan ÇAKAN

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Kalite Yönetimi Yüksek Lisans ve Medipol Üniversitesi Biyokimya Yüksek Lisans Mezunu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager ve Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalıştı. Şu an JLU Giessen Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.