CihazlarEnstrumental AnalizGaz Kromatografisi

Gaz Kromatografisi (GC) Nedir?

Gaz kromatografisi nedir?


Gaz kromatografisi (GC), bir numune karışımının kimyasal bileşenlerini ayırmak ve daha sonra bunların varlığını veya yokluğunu ve/veya ne kadar olduğunu belirlemek için tespit etmek için kullanılan analitik bir tekniktir . Bu kimyasal bileşenler genellikle organik moleküller veya gazlardır. GC’nin analizlerinde başarılı olması için, bu bileşenlerin uçucu, genellikle 1250 Da’nın altında moleküler ağırlığa sahip olmaları ve GC sisteminde bozulmamaları için termal olarak kararlı olmaları gerekir. GC, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çoğu endüstride yaygın olarak kullanılan bir tekniktir:

  • Kimyasallara ve petrokimyadan ilaçlara kadar birçok ürünün imalatında kalite kontrol amaçlı
  • Göktaşlarının analizinden doğal ürünlere
  • Çevresel numunelerden, mikroplastiklerden ve gıdalardan ve şaraptan adli tıbba kadar güvenlik ve izleme.

Gaz kromatografları, kimyasal bileşenlerin tanımlanmasını sağlamak için sıklıkla kütle spektrometrelerine (GC-MS) ile analiz edilir.

Gaz kromatografisi nasıl çalışır?


Adından da anlaşılacağı gibi, GC ayırmada bir taşıyıcı gaz kullanır, bu mobil fazın rolünü oynar. Taşıyıcı gaz, ideal olarak numune ile reaksiyona girmeden veya cihaz bileşenlerine zarar vermeden numune moleküllerini GC sistemi boyunca taşır.

  • Numune önce bir şırınga ile gaz kromatografına (GC) verilir veya kimyasal bileşenleri katı veya sıvı numune matrislerinden de çıkarabilen bir otomatik numune alma cihazından aktarılır. Numune, mobil fazı kaybetmeden numune karışımının enjeksiyonunu sağlayan bir septum aracılığıyla GC girişine enjekte edilir.
  • Girişe bağlı analitik kolon uzun (10 – 150 m), dar (0,1 – 0,53 mm iç çap) kaynaşmış silika veya iç duvarlarda kaplanmış sabit fazı içeren metal borudur.
  • Analitik kolon, daha az uçucu bileşenleri ayrıştırmak için analiz sırasında ısıtılan kolon fırınında tutulur.
  • Kolonun çıkışı, bir sinyal üretmek için kolondan çıkan kimyasal bileşenlere tepki veren detektöre yerleştirilir.
  • Sinyal, bir kromatogram üretmek için edinim yazılımı tarafından bir bilgisayara kaydedilir.

Lab Akademi

Lab Akademi Blog

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.