Enstrumental AnalizSıvı Kromatografisi

HPLC Sistemine Kolon Takma

HPLC Sistemine Kolon Takma;

Rutin iş akışımızda çokta üzerinde durmadığımız bu nokta aslında oldukça önemli. Analize başlamadan önce yapmamız gereken en temel işlemlerden biridir. Kromatoğrafi sistemlerine kolon takarken dikkat etmemiz gereken noktalar ise şöyledir;

1-Kolon akış yönü;

Kolon akış yönü üreticiler tarafından kolon üzerinde belirtilmektedir. Üreticiler ok işareti ile bizi yönlendirir. Bu akış yönü enjeksiyon valfinden dedektöre gidecek şekilde takılmalıdır. Akış yönü kolon performansı ve ömrü ile doğrudan ilişkilidir. Üreticiler kolonları ürettikten sonra bu akış yönünde test ederler. Ayrıca kolon dolum prosesleride bu yön dikkate alınarak gerçekleştirilir. Yönün aksi istikamette de çalışılabilir. Ancak kolon ömrünü kısaltan ve pik performansımızı kötüleştiren bu çalışmadan olabildiğince kaçınılmalıdır.

2-Tubing ve kolon bağlantısı;

Tubing ve kolon bağlantısı pik şekilleri ile doğrudan ilişkilidir. Tubing ve kolon arasında kalacak boşluklar pik şekillerini etkiler. Bu nedenle kolon takılırken hafif bir kuvvet ile tubing kolona doğru itilerek sıkılmalıdır. Böylelikle boşluk oluşumu engellenmiş olacaktır.

Bu iki başlığa videoda uygulamalı olarak izleyebilirsiniz.

 

Orhan ÇAKAN

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Kalite Yönetimi Yüksek Lisans ve Medipol Üniversitesi Biyokimya Yüksek Lisans Mezunu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager ve Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalıştı. JLU Giessen Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalıştı. Şu an kurucusu olduğu Lab Akademi'de Eğitim ve Danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.