CihazlarGaz Kromatografisi

Gaz Kromatografisi Başlıca Uygulama Alanları

Gaz kromatografisi, yüzyılı aşkın süredir kullanılan bir ayırma tekniğidir. Zaman icerisinde, yaygın olarak kullanılan birçok endüstriye ulaştı. Analizi geliştirmek için kütle spektrometrisi ve Fourier dönüşümü kızılötesi gibi çeşitli ölçüm teknikleri ile birleştirilerek daha da fazla uygulama için uygun hale getirilebilir.

Bu yazıda, yaygın kullanıldığı başlıca uygulama alanlarına ayrıntılı olarak bakacağız.

Yiyecek;

Yediğiniz yemeğin sade ve basit olduğunu düşünüyorsanız bir daha düşünün. Günümüzde gıdalar, yemenin güvenli olduğundan emin olmak, ilgili düzenlemelere uymak, içerik maddelerini ve miktarlarını tespit etmek ve hatta kaliteyi iyileştirmek için uzun bir test listesine tabi tutulmaktadır.

Gaz kromatografisi tüm bu durumlarda önemli bir rol oynayabilir. Gıdaların kalitatif ve kantitatif analizi, katkı maddelerinin kantitatif tayini, tat ve koku bileşiklerinin tanımlanması ve pestisitler ve doğal toksinler gibi kirletici maddelerin tespiti için kullanılabilir.

Üretim;

Üretim, gaz kromatografisinin yararlı olduğu başka bir alandır. Her şeyden önce, ilaç firmalarının ürünlerinin tutarsızlıklar ve safsızlıklar olmadan tam olarak doğru miktarda ilaç içerdiğini bilmeleri gerekir.
Gaz kromatografisi, belirli bir ürünü oluşturan her bir bileşeni tanımlayarak ve ölçerek tam da bunu yapabilir. Ayrıca kimya endüstrisinde çözücüler ve emülgatörler için aynı şeyi yapmak için kullanılır. Her durumda, güvensiz veya eksik ürün riski olmadan üretimi artırmaya olanak tanır.

Kirlilik izleme;

Kirlilik, son on yılın en cok karşılaşılan, en sıcak konularından biri oldu ve önemini giderek arttırıyor. En acil sorunlardan biri, soluduğumuz havaya kirleticilerin salınmasıdır. Çoğu zaman, arabalardan ve endüstriyel tesislerden kaynaklanan emisyonlar, solunum sorunları, kanser gibi ölümcül hastalıklar ve hatta doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.
Hava kirliliği seviyelerini izlemek için gaz kromatografisi kullanılabilir. Bu, bilim insanlarına kirliliğin nerede daha kötü olduğu, gün ve yıl boyunca nasıl değiştiği ve uzun vadede bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda daha iyi bir fikir veriyor.

Önleme;

Gaz kromatografisinin kirlilikle ilgili diğer bir uygulaması da kirliliğin önlenmesidir. VOC’ler, halı ve mobilyalardan boya ve temizlik solüsyonlarına kadar pek çok ürün tarafından salınır.
Gaz kromatografisi, bu ürünlerden havaya salınan belirli kimyasalları belirlemek ve ölçmek için kullanılabilir. Bu, üreticilerin bunları tamamen ortadan kaldırmasına veya en azından tüketicilere etkilerini azaltmak için havalandırma gibi uygulamalar konusunda tavsiyelerde bulunmasına olanak tanır.

Uyuşturucu ve Zehir Tespiti;

Gaz kromatografisi, belirli bileşenlerin tanımlanmasına izin verdiği için vücut sıvısı numunelerindeki ilaçları tanımlamak için de kullanılabilir. Bazen, birinin ölümden önceki saatlerde uyuşturucu veya zehir alıp almadığını kontrol etmek için adli tıp amacıyla kullanılır. Ancak yasal durumlarda ve spor organizasyonlarında yasa dışı veya yasaklı bir uyuşturucuyu test etmek için de kullanılabilir.

Bunlar ve daha fazlasi gaz kromatografisinin günümüzdeki yaygin kullanim amaclari arasindadir. Gaz kromatografisi hakkında tecrübeye dayalı teknik, teorik ve akademik bilgiler ışığında gaz kromatografisi yeteneklerinizi arttırmak ve gaz kromatografisi çalışma proseslerinizi daha iyi hale getirmek icin buraya tıklayarak eğitimimize katılabilirsiniz.

Orhan ÇAKAN

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden 2009 yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Kalite Yönetimi Yüksek Lisans ve Medipol Üniversitesi Biyokimya Yüksek Lisans Mezunu. Sırasıyla; Abdi İbrahim İlaç Hammadde Kalite Kontrol Analisti, World Medicine İlaç Analitik Metot Geliştirme ve Validasyon Uzmanı, İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomik Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager ve Türkiye Gübre Fabrikaları Ar-Ge Merkezinde Araştırmacı Biyokimyager olarak çalıştı. JLU Giessen Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Laboratuvarında Araştırmacı Kimyager olarak çalıştı. Şu an kurucusu olduğu Lab Akademi'de Eğitim ve Danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.